DOĞALGAZ NEDİR?

Doğalgaz metan ve etan olmak üzere ceşitli hidro karbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karisimidir.
Renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle şebekeye çürük sarımsak kokusunu andıran tetrahidroteofen denilen bir madde katilmaktadir.
Dogalgazın tutuşma sicakligi 650 derecedir dogalgaz birincil enerjidir. Yani çıkarıldığı gibi kullanılır.
Doğalgazın yanabilmesi icin yuzde 5-15 arasında karışım yapması gerekir karışım bu oranın altında yada üstünde olursa yanmaz en iyi yanma karışımı % 9 doğalgaz %91 havadır.
Doğalgaz havadan daha hafif bır gazdır.Bu yuzden kapalı alanlarda sızma halinde  yukarıda toplanır gazların cogu zehırlenmeye yol  acabilir, bu zehirlenmeler karbonmonoksit ( co ) e bağlıdır.

Karbonmonoksit (co) kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşım asını önler ve böylece vücudun zehirlenmesine sebep olur doğalgaz karbon monoksit içermediğiınden zehirleyici değildir.
Ancak kapalı bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman oksijen yetersizliğinden  boğulmaya sebep olabilir.Bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamların iyi bir şekilde havalandırılması gerekir.Yandığında kül karbonmonoksit  ve kükürt bileşikleri oluşturmaz ve çevrede asit yağmuruna sebep olmaz bunun azot emisyonu diğer yakıtlaradan daha azdı.

Bu nedenle doğalgaz temiz bir gazdır.

 

7/24 İletisim

0332 238 98 19

Kredi Karti

 

 

 

Toplam Ziyaretci

İçerik Tıklama Görünümü : 340208